بهترین روش های تندخوانی و مطالعه کتاب

ارسال برای دوستان تان

بهترین روش های تندخوانی و مطالعه کتاب

نمایون – نمایی متفاوت از بهترین روش های تندخوانی و مطالعه کتاب

بهترین روش های تندخوانی و مطالعه کتاب

بصورت کلی تعریف جامعی که برای تند خوانی مطرح می شود این است که تندخوانی مجموعه راهکارهای عملی و فنونی است که سرعت مطالعه را به شکلی چشمگیر افزایش می‌دهد و امکان یادگیری صفحات پرشماری را در زمانی کوتاه فراهم می‌سازد.

حال اینکه تصور عموم بر این است که هرچه آهسته‌تر و کندتر مطالعه شود، اندوختهٔ ذهنی افزایش خواهد یافت، حال آنکه بر پایهٔ دیدگاه پژوهشگران خلاف این امر صادق است. به باور آنان در حالی که میزان اندوختهٔ ذهنی مطالعه‌کنندهٔ معمولی تنها ۳۵٪ است، این حالت برای تند خوان حداقل ۵۳٪ خواهد بود.

طراحی انواع سیمبل Symbol های کاربردی 
تندخوانی

در هنکام تند خوانی به این نکات نوجه نمایید:

۱- فاصله چشم شما تا کتاب باید ۴۰ سانتیمتر باشد.

۲- بر روی میز مطالعه صاف قرار بگیرید، بر روی صندلی نرم بنشینید و یک قوس در انتهای کمر خود بدهید که از زود خسته شدن جلوگیری می کند.

۳- سر به هیچ عنوان حرکت نکند و فقط چشم ها حرکت کند و عمل خط بری را انجام دهد.

۴- باید تمام خطوط را مطالعه کنید.

۵- دقت کنید حرکت دست باید نرم و روان باشد و با حالت خشکی این کار را انجام ندهید.

۶- باید دست تقریبا روی صفحه کتاب قرار داشته باشد و معمولا بر روی خطی که خوانده می شود، همراه با چشم حرکت کند نه با فاصله از سطح کتاب.

۷- حرکت دست باید کاملا یکنواخت باشد. مثلا به صورت ضربه ای و منقطع نباشد. فقط در صورت تمام شدن خط می توانیم انگشتمان را برداشته و به خط بعدی ببریم.

چگونه خودروی تمیز و زیبا داشته باشیم 
تندخوانی و مطالعه کتاب

ممکن است این کار برای افراد در ابتدا مشکل باشد و به کندی پیش رفت ولی در ادامه آسان و سریع خواهد شد مهم عادت دادن چشم و ذهن به این تیزبینی و تیز فهمی است.

مثلاً می توان با دست گذاشتن روی یک کلمه یا جمله ای که قبلاً ندیده ایم و در یک لحظه سریع دست برداشتن و دوباره روی آن گذاشتن، میزان سرعت دید را در آن یک لحظه آزمود. این تمرین را می توان روی یک کلمه، عدد، شماره تلفن، تصویر، نام کتاب ،نام شخص و غیره انجام داد.

تمرین دیگر :کلمه ای در یک صفحه یا تعبیری را در یک غزل مورد نظر قرار دهیم و خودمان یا دیگری را تمرین دهیم که در چه مدت زمانی آن کلمه را در یک صفحه پیدا می کند. این شیوه را می توان برای یافتن آیه‌ای از یک سوره، جمله‌ای از یک خطبه یا دعا ،شماره ای در دفترچه تلفن و غیره هم انجام داد.

تمرین دیگر: تصحیح غلط های چاپی یک کتاب که معمولاً در غلط نامه، شماره صفحه و سطر و ستون آن معین می شود. می توان برای یافتن آن کلمه غلط بدون شمردن سطرها به کمک سرعت دید عمل بود.

گاهی در برنامه های تلویزیونی مسابقه ای به این صورت برگزار می شود که حروف یک کلمه به سرعت نشان داده میشود یا تصویری ناقص سریع از جلوی چشم به صورت مکرر رد می شود .در همان لحظات بیننده باید انتقال ذهنی ‌یابد وکلمه یا تصویر را شناسایی کند.

عمده، تکرار و تمرین عادت دادن چشم به سرعت است. تصحیح کنندگان اوراق امتحانی در برگه های اولیه بیشتر معطل می شود تا اوراق بعدی؛ زیرا با توجه به تکرار تصحیح در اوراق بعدی چشم تصحیح کننده خیلی سریع‌تر از کلمات عبور می کنند و خیلی زود مفهوم جملات را می فهمد و تشخیص میدهد جواب درست را نوشته است یا نه؟!

نگاه یک افسر راهنمایی به پلاک ماشین های مختلف و شناسایی سریع آن‌ها هم در اثر همین تمرین و تکرار پدید می‌آید.

پیدا کردن یک کتاب از مخزن کتابخانه ها توسط کتابدار هم که به سرعت انجام می شود نتیجه همین ممارست است و نیز یافتن یک خبر در انبوه خبرها و گزارش های یک صفحه شلوغ یک روزنامه ،پیدا کردن موردی خاص از صفحه آگهی ها و نیازمندی ها از این قبیل هستند.

نکته مهم در تند خوانی یافتن مطلب و مفهوم در یک متن و کتاب است و این بالاتر از سرعت دریافتن و مرور واژه هاست.

البته در کتابهای درسی و نوشته های علمی استدلالی و تحقیقی که نیازمند تامل و هضم مطلب است این شیوه دشوارتر است.

آغاز تمرین از کتاب‌های داستانی تاریخی یا روزنامه‌ها و مجلات بهتر است ابتدا می توان از کتاب های رمان و حکایات بلند جاذبه دار شروع کرده و اجمال قصه را فهمید.

آموزش چند کلمه از زبان مازنی مازندرانی 

 

 

♡ فروشگاه فایل نمایون ♡

مدیر انتشارات

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخاستن نه دستی از برون بلکه همتی از درون لازم است . . . .

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =