هر آنچه باید در مورد سیبری بدانید + عجایب و شگفتی های سیبری

ارسال برای دوستان تان

هر آنچه باید در مورد سیبری بدانید + عجایب و شگفتی های سیبری

نمایون – نمایی متفاوت از هر آنچه باید در مورد سیبری بدانید + عجایب و شگفتی های سیبری

دختران سیبری

سیبِری (یا قدیمی‌تر: سیبریه) (به روسی: Сиби́рь) نام سرزمینی بسیار گسترده در بخش آسیایی روسیه است. سیبری تقریباً تمامی ناحیه شمال آسیا را دربرمی‌گیرد. این منطقه یک دوازدهم سطح کره زمین و ۶۰ درصد خاک روسیه را تشکیل می‌دهد.سیبری از رشته‌کوه اورال به سوی شرق امتداد یافته و تا اقیانوس آرام می‌رسد. از سوی شمال به اقیانوس منجمد شمالی و از جنوب به تپه‌های شمال و مرکز قزاقستان و مرزهای مغولستان و چین محدود می‌شود. مساحت سیبری ۱۲٬۸۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع است و ۴۰ میلیون نفر سکنه دارد.

بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر سیبری نووسیبیرسک است. پس از آن امسک و کراسنویارسک به ترتیب پرجمعیت‌ترین شهرهای سیبری هستند. کشاورزی تنها در بخشی از جنوب سیبری رواج دارد و در جنوب غربی آن دانه‌های خوراکی از جمله گندم در قالب کشتزارهای بزرگ کشت می‌شوند.

سکاهای ایرانی‌تبار از ساکنان قدیمی بخش‌هایی از سیبری بودند و در یک گور قدیمی سکایی که در ارتفاع ۱۶۰۰ متری در دره اولاکان در پازیریک سیبری قرار دارد قدیمی‌ترین قالی ایرانی، معروف به قالی پازیریک یافته شده‌است.

 

مساحت سیبری
سیبری ۹۷۳۴ هزار کیلومتر مربع است و حدود ۷۷ درصد از کل روسیه را شامل می شود. سطح سیبری را فقط می توان با کانادا که دومین کشور پهناور جهان است مقایسه کرد.

با این که نام سیبری را برای مثال زدن سرمای طاقت فرسا به کار می بریم اما بسیاری از ما حتی نمی دانیم که سیبری کجاست و چرا تا این اندازه سرد است؟ سیبری بزرگترین بخش روسیه است و بخش شمالی آسیا را در بر می گیرد. سیبری از رشته کوه های اورال تا اقیانوس آرام، امتداد یافته و با این که سرمای استخوان سوزی دارد اما حدود ۴۲ میلیون نفر جمعیت دارد.

توصیف هوای سیبری
هر چند که از لحاظ بدنی برای ساکنین سیبری مشکل خاصی به وجود نمی آید اما قطعا اگر به این منطقه بدون برنامه ریزی سفر کنیم، مشکلاتی جدی، گریبان گیرمان خواهد بود. اگر بخواهید با زندگی مردم سیبری آشنا شوید کافی است تصور کنید که مژه هایتان پس از هر بار بیرون رفتن کاملا یخ می زنند و حتی دمای هوا می تواند بزاغ دهانتان را منجمد کند. مردم سیبری اغلب عینک نمی زنند زیرا عینک در این دما کاملا خرد می شود. لباس های مردم سیبری از کت های پوستی است و گرمای خوبی دارد.

هر آنچه باید در مورد سیبری بدانید + عجایب و شگفتی های سیبری

دمای هوا در سیبری چند درجه است؟
سیبری منطقه گسترده ای است که برخی نقاط آن تابستان های گرم و زمستان های بسیار سرد دارد و دمای هوا در فصل سرما معمولا کمتر از -۳۰ درجه است. سردترین نقطه سیبری روستایی به نام “اویمیاکن” (oymyakon) است که دمای آن به -۷۲ درجه سانتی گراد هم میرسد. با این حال در این روستا جمعیتی حدود ۹۰۰ نفر زندگی می کنند. اویمیاکن در رکوردهای جهانی به عنوان سردترین نقطه روی زمین نیز انتخاب شده است. عجیب است که مردم سیبری در این شرایط به راحتی زندگی می کنند بدون این که بر اثر سرما دچار کبودی و تاول شوند.

هر آنچه باید در مورد سیبری بدانید + عجایب و شگفتی های سیبری

دریاچه بایکال، دریاچه آب شیرین سیبری
معروفترین دریاچه آب شیرین در سیبری قرار دارد. دریاچه بایکال قدیمی ترین و عمیق ترین دریاچه آب شیرین است و تابستان ها و زمستان های فوق العاده زیبایی دارد. در تابستان ها قایق سواری بر روی دریاچه و در زمستان ها اسکی روی یخ رواج دارد. این دریاچه مساحتی برابر مساحت هلند دارد و زلال ترین دریاچه روی زمین است. دریاچه بایکال به دلیل شفافیت بالایی که دارد، تا ۵۰ متر آن به خوبی دیده می شود. تنها یک رودخانه به دریاچه جریان دارد و سالانه بیش از ۲۰۰۰ زمین لرزه در آن رخ می دهد.

دریاچه بایکال در سیبری

زندگی عشایری در سیبری
تعجب بر انگیز است اما زندگی عشایری در سیبری وجود دارد. تصور کنید که یک شب را در دمای -۴۲ درجه در چادر بخوابید و هر روز صبح دام های خود را به چراگاه ببرید. حتی تصورشم غیر عادی است اما زندگی عشایری در سیبری از نظر مردمان این منطقه، چیز عجیبی نیست. عشایر در چادرهایی که از پوست و موی حیوانات تهیه شده می خوابند و روز بعد، احشام خود را در میان برف ها برای یافتن علوفه می برند. در برخی از روستاهای سیبری، مکان های گرمی برای دام ها در نظر گرفته شده که دامداران هر شب دام های خود را در آنجا نگهداری می کنند.

زندگی در سیبری

پارک عجایب گالیله و شهرت جهانی
به پارک عجایب گالیله بروید و کمی با علوم جهانی شوخی کنید. در بخشی از این پارک، گرانش معنا ندارد و همه چیز معلق است. به نظر می رسد برای کسانی که دوست دارند تجربه فضانوردی و معلق ماندن بر روی هوا را داشته باشند، مکان مناسبی باشد. در بخشی از پارک گالیله، افراد روی دوچرخه می نشینند و کم کم تصویرشان محو می شود و اسکلتی درونشان شکل می گیرد. اتاق آینه ها و بزرگ و کوچک شدن انسان ها نیز بسیار جالب است. پارک عجایب گالیله در نووسیبرسک قرار دارد و مکان جالبی برای گذراندن یک روز هیجان انگیز خواهد بود.

پارک گالیله در سیبری روسیه

شهاب سنگ Tunguska در سیبری سقوط کرد
در صبح روز ۳۰ ژوئن ۱۹۰۸ در نزدیکی روخانه Stony Tunguska انفجار بزرگی رخ داد که گفته شد، شهاب سنگی به این منطقه برخورد کرده است اما تاکنون هیچ قطعه ای از شهاب سنگ یافت نشده است.

باتلاق بزرگ واسیوگان در غرب سیبری
بزرگترین باتلاق در نیمکره شمالی جهان، در غرب سیبری قرار دارد. این باتلاق مساحتی حدود ۵۵ هزار کیلومتر مربع دارد و یک پدیده طبیعی است. در این منطقه، بزرگترین ذخایر ذغال سنگ نیز وجود دارد.

هر آنچه باید در مورد سیبری بدانید + عجایب و شگفتی های سیبری

حقایق دیگری از سیبری
اگر بخواهید از مسکو به ولادی وستوک سفر کنید یک هفته طول خواهد کشید تا به مقصد برسید.
در سیبری، ببر سیبری که بزرگترین عضو خانواده گربه سان ها است وجود دارد اما متاسفانه فقط ۵۰۰ ببر باقی مانده و به شدت در خطر انقراض هستند.
بعد از مدت ها خانواده ای در سیبری پیدا شد که به مدت ۴۲ سال تنها در منطقه ای از آن زندگی می کردند.
رودخانه ای به رنگ خون در سیبری وجود دارد که برای سال ها راز قرمز بودن آن کشف نشده بود.
۴ رودخانه در سیبری در لیست ده رودخانه بزرگ جهان قرار دارند. رودخانه هایی همچون: Ob river، Lena river، Yenisei river، Amur river
اگر یک لیوان آب جوش را در سیبری بیرون بریزید، فورا تمام آن به پودر برفی تبدیل می شود.
لباس های عروس در سیبری ترکیبی از رنگ آبی و سفید است. تاج عروس بلند و طرح سنتی می باشد.

 

مدیر انتشارات

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخاستن نه دستی از برون بلکه همتی از درون لازم است . . . .

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. نازنین زهرا گفت:

    عاشق سیبری ام.روسیه خیلی جای قشنگی هست دوست دارم که برم بگردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + ده =