نمایون یا نمایان تپه یا همایون تپه بهشهر مازندران

ارسال برای دوستان تان

نمایون یا نمایان تپه یا همایون تپه بهشهر مازندران

نمایون – نمایی متفاوت از نمایون یا نمایان تپه یا همایون تپه بهشهر مازندران

نمایون یا نمایان تپه یا همایون تپه بهشهر مازندران

 جاذبه توریستی و گردشگری میدان نقش جهان اصفهان

نمایان تپه – نمایون تپه یا همایون تپه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام و در زمان صفویه است و در بهشهر، شمال شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شناخت نمایون تپه – نمایان تپه – همایون تپه

همان طوری که بارها اشاره شد، یکی از اهداف مهم احداث و احیاء اشرف البلاد (بهشهر) در دوره صفویه ویژگی های طبیعی و کاربرد امنیتی و وجود شکارگاه های متعدد در اطراف این ناحیه بود.
در دوره های پس از شاه عباس اول در اطراف اشرف، بناهای متعددی توسط پادشاهان صفوی برای استفاده از این امکانات و در راستای تأمین امنیت بیشتر ایجاد شد؛ یکی از مهم ترین آنان همایون تپه یا نمایون تپه بود که در زمان شاه عباس دوم توسعه و گسترش فراوان .(۶۵۷ ، یافت (محمدمعصوم بن زین العابدین، ۱۳۴۵ : ج ۳

ویژگی های ظاهری و کاربرد امنیتی و استقرار همایون تپه – نمایون تپه به شرح زیر است: در حدود ۳ کیلومتری شمال اشرف بر طرف شرقی راهی که به دریا می رود، تپه دستی بزرگی است که ارتفاع آن در حدود سی متر و سطح بالای آن در حدود دو هکتار است.
بر بالای آن بنای ۶۴ سانتی متر با × هشت ضلعی از سنگ سفید آهکی بوده است. اغلب سنگ ها به ابعاد ۶۴ قطری نزدیک به ده سانتی متر که روکاری ساختمان از آنها بوده است. رونمای خارجی بیشتر سنگ ها، علائم مخصوص سنگ تراشان عصر صفوی حک شده است.

دامنه های تپه و بالای آن درختکاری بوده است و امروز هم درختان انار و مرکبات در آن زیاد است، ولی اغلب جوان و نسبتاً تازه کاشت بودند و به دوران آبادانی تپه مربوط نبود (ستوده، ۱۳۶۶ : ج ۴ ۶۵۸ ).

نمایون تپه

 گردشگری گیلان – دریاچه عروس – سلانسر – ماسال

 

در کتاب عباس نامه در مورد همایون تپه، سال و ،  چگونگی احداث آن چنین آمده است : « در سال ۱۰۶۲ شاه عباس دوم ( ۱۰۵۲-۱۰۷۷)  دستور داد بر سر پشته ای که نزدیک شهر اشرف است کاخی بسازند و در سال ۱۰۶۳ کاخ تمام شده بود و به حفر دریاچه و گل کاری و سایر لوازم فرمان دادند و آن مکان شریف را به همایون تپه موسوم فرمودند.» (قزوینی، ۱۶۹ : ۱۳۲۵ )
باز در همین کتاب : آمده، در سال ۱۰۶۳ قمری شاه عباس دوم از سیر و گردش فرح آباد بازمی گشت، به دیدن همایون تپه رفت « و چون در سنه سالفه پشته ای را که در رفعت نمودار آسمان و در استداره اطراف شبیه چرخ گردون بود، در قرب شهر انتخاب فرموده به ساختن بنائی بر بالای آن فرمان داده بودند و این کار صورت انجام یافته بود.
در این اوقات لازم السعادت نیز متوجه اتمام آن شده به حفر دریاچه و گل کاری ها و سایر لوازم فرمان دادند و آن مکان شریف را به همایون تپه موسوم فرمودند ».( همان: ۱۶۹-۱۷۰ )

نمایان تپه

فواصل ( نمایون تپه – نمایان تپه – همایون تپه ) با اطراف

از باغ حاج عابدین ابراهیم پور تا نمایون تپه ۲.۵ کیلومتر
از شهرک صنعتی فعلی بهشهر تا همایون تپه ۳.۸ کیلومتر
از گرجی محله تا نمایون تپه ۴.۱ کیلومتر
از محله زیروانیان تا همایون تپه ۴.۳ کیلومتر
از قنبرآباد تا نمایون تپه ۴.۵ کیلومتر
از علی تپه تا نمایون تپه ۵.۳ کیلومتر
از تروجن (شهیدآباد) تا نمایان تپه ۶.۳ کیلومتر
از روستای (قره تپه) سیاه تپه(Syatappeh) تا نمایون تپه ۱۰ کیلومتر
از جنگل پاسند تا نمایون تپه ۱۱ کیلومتر
از استان مازندران تا نمایون تپه ۱۲۰ کیلومتر

 

موقعیت این آثار تاریخی بر روی نقشه دارای مختصات طول جغرافیایی ۵۳.۵۴۴۹۰۶۵۵  و عرض جغرافیایی ۳۶.۷۲۱۱۲۰۰۳ می باشد

در زیر میتوانید موقعیت آن را بر روی نقشه گوگل ببینید


 

 

♡ فروشگاه فایل نمایون ♡

مدیر انتشارات

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخاستن نه دستی از برون بلکه همتی از درون لازم است . . . .

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. زارع گفت:

    چرا مسئولین میراث فرهنگی اهمیتی به بهشهر نمی‌دهند. همین نمایون تپه و بسیاری از جاهای تاریخی بهشهر میتونه گردشگر پذیر خوبی باشه ولی افسوس از بی مسئولیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =